Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynkowe szaleństwo! Kolacja, prezenty, życzenia 2020

opr. (d)
Kocham twoje ładne oczy.
Kocham kolor twych warkoczy.
Kocham twoją rączkę białą.
Ciebie miła kocham całą!
Kocham twoje ładne oczy. Kocham kolor twych warkoczy. Kocham twoją rączkę białą. Ciebie miła kocham całą! Wojciech Wojtkielewicz
Walentynki to okazja, aby zwolnić tempo i spędzić czas we dwoje, a tym samym przypomnieć drugiej osobie o swoich uczuciach. Tradycją jest, że w dzień zakochanych wręczamy bliskiej osobie jakiś wyjątkowy prezent.

Choć walentynkowe szaleństwo wywodzi się z kultury anglosaskiej, także inne kraje europejskie przyjęły to święto. Czerwone serduszka i okolicznościowe kartki pocztowe opanowały Europę, jednak każdy z krajów obchodzi ten dzień w inny sposób. Zupełnie inny klimat panuje w walentynkowym Londynie, Paryżu, Madrycie czy Rzymie.

Jednak wszędzie Walentynki to znakomita okazja, żeby przypomnieć drugiej bliskiej osobie o swoich uczuciach. Możemy zrobić to na wiele sposobów.

Co roku, w dzień zakochanych kina, teatry i restauracje są oblegane, a rezerwacje trzeba zrobić z wyprzedzeniem.

Walentynkowa kolacja

Kwiaty i romantyczny walentynkowy wieczór w ulubionej restauracji to popularny sposób na romantyczny wieczór. Wspólna kolacja to zawsze dobry pomysł. Jednak kolacja będzie jeszcze bardziej cenna i szczególna, jeśli dania przygotujemy sami. Pamiętajmy, że 14 lutego to dzień, kiedy szczegóły mają ogromne znaczenie, zwłaszcza gdy przygotowujemy kolację. Nie może zabraknąć romantycznego blasku świec. Rozmigotane światło wprowadzi przytulną atmosferę. Jak podpowiadają np. eksperci Bonami.pl, nakrywając stół zadbajmy właśnie o szczegóły. Talerze z czerwonym akcentem czy subtelne ozdoby w formie małych serduszek rozrzucone na obrusie w nienachalny sposób nawiążą do świętowanej przez nas okazji. Chcąc bliskiej osobie sprawić w tym wyjątkowym dniu przyjemność, warto pomyśleć o pysznym deserze na bazie składników uważanych za afrodyzjaki.

Wszak nic tak nie wpływa na nastrój, jak trochę słodkości. Wśród słodkich afrodyzjaków prym wiedzie czekolada. Już Majowie i Aztekowie pili podczas ceremonii zaślubin napoje na bazie nasion kakaowca, by rozgrzać namiętność nowożeńców. Miłosna moc czekolady kryje się prawdopodobnie w teobrominie, która podobnie jak kofeina zwiększa wydzielanie poprawiającej nastrój serotoniny i adrenaliny. Czekolada świetnie sprawdzi się jako baza kremu do przygotowania walentynkowego tortu.

Aromatyczne potrawy i wnętrze wypełnione romantyczną atmosferą zapadną w pamięć i pokażą siłę naszych uczuć względem drugiej osoby. Przy przygotowywaniu walentynkowych dekoracji warto postawić na nieszablonowe rozwiązania.

W ubiegłym roku z okazji Walentynek Mastercard przygotował raport „Mastercard Love Index” – zestawienie obrazujące trendy zakupowe i zwyczaje konsumentów związane z wydatkami z okazji dnia zakochanych. Wyniki pokazują, że wartość wydatków Polaków na prezenty dla ukochanej osoby rośnie (o 56 proc. w ciągu trzech lat), a coraz częściej kupujemy upominki w internecie (wzrost liczby transakcji o 88 proc. względem 2016 r.).

Przed Walentynkami tradycyjnie wzrasta przede wszystkim sprzedaż czekoladek, które zdaniem kobiet są najodpowiedniejszym prezentem walentynkowym i bombonierek, które za najbardziej trafiony walentynkowy podarunek uważają mężczyźni.

Co kupić dziewczynie?

Co jest w stanie uszczęśliwić kobietę w Walentynki: prezent czy czułość, troska i zaangażowanie?

Wyniki badania portalu Picodi.com wskazują, że zarówno materialny, jak i niematerialny aspekt są tak samo ważne dla sporej części kobiet (58 proc.). Dla 19 proc. kobiet liczy się tylko prezent, a 23 proc. kobiet z kolei zamiast materialnych prezentów, woli w jakiś niecodzienny sposób spędzić czas razem ze swoją drugą połówką.

Wśród najczęściej wymienianych przez kobiety idealnych prezentów na Walentynki wskazywano:

  • kwiaty (52 proc.),
  • biżuterię (43 proc.),
  • bony podarunkowe (37 proc.),
  • perfumy (35 proc.)
  • odzież (34 proc.)

Z kolei takie prezenty jak pieniądze (26 proc.), kartki walentynkowe (25 proc.), pluszaki (24 proc.), sprzęt AGD (24 proc.) oraz akcesoria erotyczne (21 proc.) uznawano za banalne lub nieodpowiednie.

A jak wyglądają idealnie spędzone Walentynki w wersji kobiet? Wyniki ankiet nie dają idealnego przepisu na udane Walentynki, ale wśród najbardziej popularnych aktywności wskazywano m.in. romantyczną kolację w restauracji (29 proc.), wyjście do kina (25 proc.), oglądanie filmu na domowej kanapie (23 proc.), aktywny wypoczynek, jak np. łyżwy czy basen (17 proc.) oraz wspólne przyrządzenie kolacji (16 proc.).

Co kupić mężczyźnie?

Jak pokazują odpowiedzi ankietowanych mężczyzn, trafienie w ich gusta może być trudniejsze, niż w przypadku kobiet.
28 proc. mężczyzn jest nastawionych materialistycznie i oczekuje od kobiety rzeczowego prezentu. 37 proc. z kolei nie oczekuje od kobiety prezentów, tylko razem spędzonego czasu, a 35 proc. opowiada się tak za prezentem, jak i za ciekawie spędzonym czasem.

Oto prezenty, którym mężczyźni najczęściej mówią „tak”:

  • elektronika – 54 proc.,
  • kartka walentynkowa – 28 proc.,
  • sprzęt AGD – 23 proc. (kontrowersyjny prezent),
  • bon podarunkowy – 21 proc.
  • prezent ręcznie robiony – 19 proc

.

Natomiast mężczyźni najczęściej stwierdzali, że na Walentynki nie chcą otrzymać: słodyczy – 32 proc., kwiatów – 30 proc., bielizny – 25 proc., pluszaków – 19 proc., AGD – 16 proc. (kontrowersyjny prezent).

14 lutego jesteśmy świadkami walentynkowego szaleństwa, a przecież nie każdy będzie miał powód do świętowania. Jednak tego dnia singiel ma przynajmniej kilka opcji do wyboru. Może zamknąć się w domu i pogrążyć w czarnej rozpaczy lub… świetnie się bawić!

Szukasz fajnych życzeń na Walentynki? Przejrzyj galerię zdjęć z ciekawymi wierszykami!

Raport Picodi.com nt. preferencji Polaków w Walentynki na:
Czego pragną kobiety i o czym myślą mężczyźni

Zobacz także: Pyszne Walentynki w białostockich restauracjach. Chętnych nie brakuje, a miejsc ubywa. Ostatnia szansa na rezerwację kolacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto