Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital powiatowy w Zambrowie dba o jakość usług i bezpieczeństwo. Potwierdza to akredytacja

JBa
SOR, lądowisko, nowe poradnie, nowoczesne oddziały, ale przede wszystkim lekarze specjaliści i zupełnie inne podejście do antybiotykoterapii. Szpital powiatowy w Zambrowie, choć nieduży, świadczy swoim pacjentom usługi na wysokim poziomie oraz dba o bezpieczeństwo.

W ostatnich kliku latach szpital przeszedł wiele remontów, dzięki czemu nowoczesne, wygodne łóżka, sale z łazienkami, izolatki to w zambrowskim szpitalu standard na każdym oddziale. Oddział ginekologii i położnictwa z kolei jako jeden z nielicznych w regionie pochwalić się może klimatyzacją. Powstają coraz to nowe poradnie, a jedną z ostatnich jest poradnia chorób wewnętrznych, dzięki której pacjenci mogą skonsultować zalecenia po opuszczeniu murów szpitala.

- Dodatkowy lekarz ginekologii wprowadził do szpitala kolejne zabiegi laparoskopowe, rozwiązujące dolegliwości kobiece, większy jest też zakres zabiegów, który oferują lekarze chirurdzy. Ale są i specjaliści, których do tej pory w szpitalu po prostu nie było, tacy jak: diabetyk, psycholog, czy lekarz do spraw zakażeń – wylicza Bogusław Dębski, prezes Szpitala powiatowego w Zambrowie

Czytaj też: Będzie SOR, lądowisko, a mieszkańców zachęcą do badań

Prezes nie kryje dumy ze swojej placówki.
- Plusem dla pacjentów jest całkowita zmiana podejścia do leczenia antybiotykami i przestrzeganie nowoczesnych zasad, że nie w każdej sprawie daje się antybiotyk i nie na chybił trafił, ale podaje je się tylko wtedy, kiedy trzeba i to antybiotyki celowane – tłumaczy prezes. I podkreśla, że to wymaga właściwej pracy laboratorium i bakteriologii oraz prawidłowości i kompletności prowadzenia dokumentacji medycznej.

Dwa lata starań zostały docenione

Potwierdzeniem wysokiej jakości leczenia pacjentów oraz zapewnienia im dobrych warunków podczas pobytu na oddziałach jest Certyfikat Akredytacyjny, który otrzymała placówka. Do wizyty Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, podlegającej bezpośrednio Ministrowi Zdrowia szpital przygotowywał się aż dwa lata. W placówce nie tylko przeszkolono pracowników w zakresie wymaganych sztandarów, ale i zatrudniono dodatkowych specjalistów, zakupiono niezbędne urządzenia i sprzęt medyczny. Stworzono i wdrożono wiele procedur, instrukcji i zarządzeń określających zasady pracy oraz usprawniających procedury medyczne.

- Rzecz nie polega tylko na pisaniu procedur, ale ich faktycznym wdrożeniu w każdej dziedzinie – podkreśla Dębski. Dlatego w placówce powołano także zespół zajmujący się poprawą jakości świadczeń udzielanych przez szpital oraz zespół ds. etyki, u którego pacjent i pracownik może uzyskać pomoc w rozwiązaniu problemów natury etycznej. Pracownicy szpitala prowadzą okresowe analizy dotyczące działalności klinicznej, co sprzyja wczesnemu wykrywaniu potencjalnych problemów i pozwala uzyskać lepsze efekty pracy szpitala.

Czytaj też: Szpital inwestuje, bo chce lepiej pomagać swoim pacjentom

Jak podkreśla prezes Dębski, choć szpital o Certyfikat Akredytacyjny starał się po raz pierwszy i by go uzyskać, musiał spełnić 75 proc. standardów określonych przez ministra zdrowia, przekroczył drugi próg wysokości, uzyskując aż 82 proc.

- Fakt ten potwierdza, że stwarzamy pacjentowi bezpieczne warunki leczenia, posiadamy wysokiej klasy sprzęt oraz warunki hospitalizacji chorych, wykorzystujemy sprawdzone i właściwe metody diagnostyki i leczenia, a nasza kadra postępuje zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną – cieszy się Dębski

Jednak jak zaznacza Dębski, certyfikat to nie tylko wyznacznik jakości, ale i wymóg ciągłej pracy na wysokim poziomie. Certyfikat akredytacji bowiem podlega okresowej kontroli i trzeba systematycznie go potwierdzać. Oczywiście posiadanie akredytacji wiąże się z większymi kontraktami z NFZ.
- Zyskują nie tylko pacjenci, ale i szpital staje się atrakcyjnym miejscem pracy – zauważa Bogusław Dębski.

W woj. podlaskim poza zambrowskim, taki certyfikat posiadają trzy szpitale: MSWiA w Białymstoku, Szpital wojewódzki im. Kardynała Wyszyńskiego w Łomży oraz Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zambrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto