Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokonają konno 700 km, by oddać hołd poległym 80. lat temu strzelcom [zdjęcia]

JBa
Imponująca kawalkada rozbije swoje obozowisko: w kilka godzin powstaną stajnie dla zwierząt oraz namioty dla żołnierzy. Wszystko to wiernie przypominać będzie Pułk 3. Strzelców Konnych
Imponująca kawalkada rozbije swoje obozowisko: w kilka godzin powstaną stajnie dla zwierząt oraz namioty dla żołnierzy. Wszystko to wiernie przypominać będzie Pułk 3. Strzelców Konnych Stowarzyszenie Kawaleria
Spotkanie oko w oko z kawalerzystami oraz ich wyszkolonymi końmi, widowiskowe pokazy bojowych umiejętności i udział w żywej lekcji historii to i tak tylko część atrakcji, które czekać będą mieszkańców województwa podlaskiego. Niecodzienna wizyta w takich miejscach jak Śniadowo, Szumowo, Wysokie Mazowieckie, Olszewo, Hajnówka to efekt projektu „Wrześniowy Szlak 1939 – 2019: konna wyprawa śladami Pułku 3 Strzelców Konnych”, organizowanego przez Stowarzyszenie Kawaleria.

Wyprawa to ich sposób na oddanie hołdu bohaterom, którzy wsławili się w polskiej historii nieprzeciętną odwagą.
- To oni najdłużej ze wszystkich polskich oddziałów stawiali czoła żołnierzom Wehrmachtu. Poddali się dopiero, gdy zostali sami na placu boju i znikąd nie można było liczyć na pomoc - tłumaczy rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, inicjator i pomysłodawca całego, niezwykle skomplikowanego wydarzenia.

W ciągu miesiąca pokonają konno 700 kilometrów, podążając tą samą trasą co kawalerzyści. Po drodze zaś organizują uroczystości i capstrzyki, a do rozbijanych obozowisk zapraszają okoliczną społeczność na efektowne pokazy kawaleryjskie oraz do polowego muzeum.

11 września żywe lekcje historii odbędą się w Szumowie. Kawalerzyści opowiedzą uczniom historię Pułku 3 Strzelców Konnych. Młodzi ludzie obejrzą zdjęcia, mapy i kawaleryjskie rekwizyty. W obozowisku zorganizowany zostanie również efektowny pokaz umiejętności kawalerzystów oraz ich koni. Pozwoli to na naoczne przekonanie się o sile polskiej kawalerii i jej taktyce stosowanej podczas drugowojennych potyczek.

Finał konnej wyprawy zaplanowano na piątego października w Woli Gułowskiej (woj. lubelskie). Tam, w miejscu, gdzie Pułk stoczył swą ostatnią walkę, odbędzie się spektakularna rekonstrukcja Bitwy o Wolę Gułowską, a wieczorem zorganizowany zostanie premierowy pokaz „Ostatniego boju”, fabularnego dokumentu opowiadającego o losach kawalerzystów.

Szczegółowy harmonogram miejscowości, które odwiedzi Stowarzyszenie Kawaleria zamieściliśmy w galerii.

Tu oglądasz: Smog skraca życie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zambrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto