Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mozolna droga do wolności. Nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta - "Kobieta z..." - od 5 kwietnia w kinach

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Kobieta z..."
"Kobieta z..." Next Film
"Kobieta z..." to obyczajowa opowieść o symbolicznej przemianie osoby transpłciowej na tle wydarzeń z czasów Peerelu. W rolach głównych Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Joanna Kulig. Nowy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta w kinach od piątku 5 kwietnia. W Krakowie film "Kobieta z..." będzie można oglądać w kinach Kika, Mikro, Pod Baranami, Kijów, Multikino oraz Cinema City Bonarka, Galeria Kazimierz i Zakopianka.

Aniela Wesoły prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – Aniela urodziła się w męskim ciele. Jakich dokona wyborów? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by móc żyć normalnie i bez strachu? Historia jej drogi do korekty płci to inspirująca, trudna i zarazem czuła opowieść o walce o siebie, trudach rodzicielstwa, skomplikowanych relacjach z rodziną i otoczeniem, ale też o pięknie prawdziwej bliskości.

Opowieść Anieli Wesoły wymyśliła i zrealizowała para artystów - reżyserka Małgorzata Szumowska (córka legendarnego redaktora naczelnego "Gazety Krakowskiej" w czasach "Solidarności" - Macieja Szumowskiego) i operator Michał Englert. Mają oni w swym dorobku głośne produkcje, takie jak "Sponsoring", "Body/Ciało" czy "Twarz".

- "Kobieta z...” to dla nas bardzo ważny film, efekt wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi – ludźmi w różnym wieku, którzy mieszkają w Polsce od wielu lat. Zaufali nam i podzielili się z nami swoimi historiami, a dzięki ich pomocy stworzyliśmy tę opowieść o Anieli i Izie. Aniela, która przez prawie połowę swojego życia żyła jako mężczyzna w prowincjonalnym miasteczku, odbywając mozolną drogę do wolności, wydała nam się symboliczna, stając się metaforą przemian zachodzących w Polsce, odzwierciedlając społeczeństwo, które kiedyś solidarnie zjednoczyło się, by obalić komunistyczny reżim. Obecnie jednak społeczeństwo to oznacza polaryzację postaw i niechęć do zaakceptowania przekonań, które od dawna stały się normą społeczną w pozostałej części zachodniego świata - mówią realizatorzy.

Tytuł filmu nawiązuje do dzieł Andrzeja Wajdy - „Człowiek z żelaza” i „Człowiek z marmuru”, ponieważ „Kobieta z...” również powstała w momencie znaczącym i przełomowym, a historię przemian kraju pokazuje z intymnej, nieznanej dotąd perspektywy.

- Mamy nadzieję, że nasz film nie tylko pomoże ludziom zrozumieć, co to znaczy być osobą transpłciową, ale także doda odwagi setkom młodych ludzi, którzy identyfikują się jako osoby trans, ale boją się mówić o tym publicznie. Przede wszystkim mamy nadzieję, że zwiększy to poparcie dla zmian w prawie, które zagwarantują im życie bez zagrożeń. Nasz film nie ocenia żadnej z prezentowanych postaw. Dla nas najważniejszym elementem jest humanistyczny ton w przejmującej historii naszych dwóch głównych bohaterek. I to właśnie za nimi, z należytym szacunkiem, podąża nasza kamera - tłumaczą realizatorzy.

W filmie „Kobieta z...” występuje wiele osób transpłciowych, które wcielają się zarówno w postacie trans-, jak i cispłciowe. Również zespół produkcyjny składał się z wielu osób ze społeczności LGBTQ+, w tym konsultantów, asystentów i członków ekipy. Główną rolę Anieli Wesoły zagrała Małgorzata Hajewska-Krzystzofik - ceniona aktorka teatralna. W rolę jej żony wciela się pochodząca z małopolskiej Muszynki Joanna Kulig.

- Sytuacja osób transpłciowych w Polsce nie jest łatwa. Gdy kręciliśmy "Kobietę z…" zbliżały się wybory i lider polskich nacjonalistów, którzy wówczas jeszcze rządzili w Polsce, uczynił osoby transpłciowe celem swoich werbalnych ataków. Twórcy filmu współpracowali z osobami transpłciowymi na wszystkich etapach produkcji filmu, aby mieć jak najbliższy kontakt z rzeczywistością. Osoby transpłciowe pojawiają się też na ekranie w kilku scenach. Rozmowy z obecnymi na planie osobami transpłciowymi dawały mi poczucie, że to, co robimy ma sens, a historia Anieli nie jest historią jednej osoby - mówi Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.

- Cieszę się, że wcieliłam się w postać Izy, partnerki osoby transpłciowej. Miałam okazję spotkania takich partnerek, wywiadów z nimi i poznania ich perspektywy drogi do akceptacji, zrozumienia i edukacji. Odbyłam wiele ciekawych rozmów na temat terapii par, tego, jak ważne jest nauczyć się mówić o przeszłości - te dziewczyny mówiły “moja ukochana osoba”, już nie mówiły o przeszłości jako “on”. Doszło do akceptacji tego, że to zawsze była ona, ale też rozmów momentami trudnych - dodaje Joanna Kulig.

W Krakowie film "Kobieta z..." będzie można oglądać w kinach Kika, Mikro, Pod Baranami, Kijów, Multikino oraz Cinema City Bonarka, Galeria Kazimierz i Zakopianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto