MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Zambrów z dofinansowaniem na żłobek. Inwestycja rośnie w oczach

Jba
Przez ponad dwadzieścia lat gmina swojego funkcjonowania gmina nie miała własnej bazy przedszkolnej i żlobkowej. Przeszkodą było - jak tłumaczy włodarz - specyficzne wokółmiejskie położenia. Ale dzięki odwadze i determinacji władz, gmina Zambrów podjęła się budowy własnego przedszkola i żłobka. I to w jedynym miejscu spełniającym wymagania rodziców - na terenie miasta Zambrów.

Tymczasowo Przedszkole Samorządowe Gminy Zambrów, dzięki uprzejmości Proboszcza Parafii pw. Ducha św., znalazło lokalizację w parafialnych salach katechetycznych. Szybko jednak ruszyła budowa przedszkola, na zakupionej nieruchomości przy ul. Fabrycznej. Tam też znajdzie się miejsce na grupę złobkową.

Inwestycja pochłonie 6,1 mln zł, ale aktywna działalność władz sprawia, że coraz to pojawiają się nowe możliwości dofinansowania. W sierpniu 2020 r. Gmina Zambrów otrzymała środki w wysokości 1 531 810,00 zł z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, w grudniu 2020 r. na obiekt przedszkola Gmina otrzymała 704 875,30 zł dotacji EFRR przyznanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Ale na tym nie koniec.

W styczniu 2021 r. Gmina Zambrów znalazła się na czwartym miejscu listy rankingowej utworzonej przez 19 konkurujących ze sobą wnioskodawców na organizację punktu opieki nad dziećmi do lat 3, a tylko 12 z nich otrzymało wsparcie. Dzięki dofinansowaniu powstanie 25 trwałych miejsc opieki żłobkowej nad dziećmi do lat 3. Gmina będzie realizować projekt od 1 września 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.

W ramach projektu Żłobek „Akademia Smyka” wykonana zostanie adaptacja pomieszczeń. W budynku gminnego przedszkola zostały przewidziane pomieszczenia na dzienną salę żłobkową, sypialnię, łazienkę. Pomieszczenia te zostaną adaptowane do potrzeb dzieci do lat 3-ch.

Sala żłobkowa zostanie wyposażona w niezbędne dla 25 dzieci meble, tj. stoły i krzesełka dostosowanych do wzrostu dzieci, 25 łóżeczek z materacami oraz komplety pościeli z kołdrą i poduszką oraz pościeli na zmianę, 2 szafy pościelowe, 2 przewijaki, zestaw mebli na zabawki i pomoce dydaktyczne, krzesełka do karmienia, biurko, dywan trudnopalny, maty piankowe zabezpieczające, zabezpieczenia do drzwi okien i szafek, tablice korkowe do eksponowania prac dzieci i ogłoszeń dla rodziców, rolety do okien, sprzęt do słuchania muzyki i bajek. Zakupiony zostanie ozonator. Z przedszkolakami żłobkowe maluchy będą korzystały z szatni.

W kuchni personel przygotuje posiłki dla wszystkich grup przedszkolnych i żłobkowych. Żłobki to miejsca, gdzie dzieci spędzają bardzo dużo czasu, a w okresie trwania pandemii, są to placówki szczególnie narażone na zachorowania ze względu na brak możliwości ograniczenia kontaktów między dziećmi. Łatwym i skutecznym sposobem zapobiegania chorobom w żłobkach jest zatem ozonowanie pomieszczeń. Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Ma on właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze.

Do żłobka zostaną zakupione zabawki do małej motoryki, zestaw edukacyjny dostosowany trudnością do dzieci w wieku żłobkowym, zestaw pozwalający na wsparcie nauczyciela w prowadzeniu zajęć. Wyposażenie placu zabaw oraz wyposażenie żłobka wraz z zabawkami będą spełniały wymogi dla dzieci do lat 3. Sfinansowane zostaną koszty personelu przez 19 miesięcy trwania projektu – zatrudnione zostanie do 5 opiekunek dziecięcych oraz sprzątaczka, pielęgniarka. Dzieci będą otrzymywały posiłki. Gmina otrzyma środki finansowe na zakup środków czystości, higieny osobistej, papier toaletowy, chusteczki, płyny/ żele do sprzątania i dezynfekcji, ręczniki papierowe, worki na śmieci.

Całkowite koszty tego projektu wyniosły 691 656,57 zł, z czego dofinansowanie z EFS, to kwota 552 128,60 zł, a wkład własny 139 527,97 zł.

Dotacja na 100 nowych miejsc przedszkolnych w gminie Zambrów [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zambrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto