(© obiezyświat.org autor herika)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wigierski Park Narodowy został utworzony w 1989 roku. Obejmuje ochroną 150 km2 urokliwego terenu ukształtowanego przez ostatnie zlodowacenie, kompleks 42 jezior wraz z otaczającymi je lasami, torfowiskami, bogactwem świata roślin i zwierząt. Położony jest na północnym skraju Puszczy Augustowskiej, największego zwartego kompleksu leśnego na niżu Europy, który wraz z lasami na terytorium Litwy i Białorusi pokrywa obszar około 300 tysięcy hektarów.


Geograficznie, leży w granicach Pojezierza Litewskiego i obejmuje fragmenty trzech mezoregionów: Pojezierza Zachodniosuwalskiego, Pojezierza Wschodniosuwalskiego i Równiny Augustowskiej. Prawie cały obszar Wigierskiego Parku Narodowego leży w środkowej części dorzecza rzeki Czarnej Hańczy, dopływu Niemna.

Pod względem administracyjnym Park zlokalizowany jest w północnej części województwa podlaskiego, w granicach trzech powiatów: Suwałki (część gminy Suwałki), Sejny (części gmin Krasnopol i Giby) oraz Augustów (część gminy Nowinka). W województwie podlaskim, wchodzącym w skład obszaru Zielonych Płuc Polski, położone są także trzy inne parki narodowe: Białowieski, Biebrzański i Narwiański. W województwie podlaskim znajduje się 30,14% powierzchni wszystkich polskich parków narodowych. Świadczy to o niezwykle bogatych zasobach przyrodniczych całego regionu.

Centrum Informacji Turystycznej

Centrum jest czynne w dni robocze od 7:00 do 15:00 , w sezonie letnim od 7.00 do 15.00 , także w soboty i niedziele od 9:00 do 16:00. Przewodnicy są dostępni od wschodu do zachodu słońca, po wcześniejszym uzgodnieniu.

Kontakt
Centrum Informacji Turystycznej Wigierskiego Parku Narodowego
Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel: (+ 48 87) 56 32 562, (+87) 5632577, 510992672, fax: (+48 87) 56 32 541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl

Baza noclegowa:

Leśniczówki - pokoje gościnne

Bryzgiel
Leśniczówka w Bryzglu położona jest nad jeziorem Wigry, w odległości 50 metrów od lasu. Obok leśniczówki znajduje się wieża widokowa z widokiem na jezioro Wigry i wyspy Ordów i Ostrów. Turystom udostępniono na piętrze 3-osobowy pokój, aneks kuchenny, łazienkę. Możliwość zamówienia wyżywienia u leśniczego obsługującego pokoje lub w gospodarstwach agroturystycznych w Bryzglu. Na miejscu możliwość wypożyczenia łódki. We wsi znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, sklep, bar.
Atrakcje najbliższej okolicy: jezioro Wigry, wieża widokowa, szlak pieszy, rowerowy, Wigierska Kolejka Wąskotorowa.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Dojazd: Trasa Augustów – Suwałki. We wsi Nowinka skręcamy na Bryzgiel. Po dojechaniu do Bryzgla (od Monkiń) skręcamy w lewo. Do leśniczówki zostało około 500m.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Gawarzec
Gawrych Ruda 58

Malowniczo położona (z dala od innych osad ludzkich, blisko lasu i ściśle chronionych jezior oraz Wigier) zabytkowa leśniczówka po generalnym remoncie. Idealne miejsce na wypoczynek rodzinny (także z małymi dziećmi), dla miłośników przyrody i spokoju. Turystom udostępniono na piętrze 5 miejsc noclegowych w 2 pokojach ładnie wyposażonych: dwu i trzyosobowym. W holu pomiędzy pokojami znajduje się wspólna dla dwóch pokoi łazienka, WC i aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, czajnik elektryczny, naczynia itp.). W leśniczówce na parterze mieszka nadleśniczy WPN z rodziną, który jest również przewodnikiem po Parku. Jest to obiekt całoroczny. Możliwość przyjazdu z 6 końmi i popasu w stajni.
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry, -ścieżka przyrodnicza „Jeziora”, -szlaki turystyczne: pieszy, rowerowy, kajakowy, -rejs statkiem po Wigrach, -Wigierska Kolej Wąskotorowa, -przejazdy bryczkami, tramwajami konnymi, kuligi.
Dojazd: trasa Augustów- Suwałki, skręt do Płociczna, w Płocicznie skręt w drogę asfaltową do Sobolewa, po przejechaniu około 0,5km skręt w prawo w drogę żwirową wzdłuż ściany lasu, przy daszkach turystycznych drogowskaz „Do leśniczówki”, po przejechaniu około 1,5km zjazd w prawo do leśniczówki.
Dojazd: trasa Augustów - Suwałki, skręt do Płociczna, w Płocicznie skręt w drogę asfaltową do Sobolewa, po przejechaniu około 0,5km skręt w prawo w drogę żwirową wzdłuż ściany lasu, przy daszkach turystycznych drogowskaz „Do leśniczówki”, po przejechaniu około 1,5km zjazd w prawo do leśniczówki
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Królówek

Leśniczówka w Królówku położona jest przy skraju lasu z dala od innych domostw. Jest to budynek drewniany, po remoncie. Turystom udostępniono na piętrze 2 pokoje: jedno i czteroosobowy. W holu pomiędzy pokojami znajduje się wspólna dla dwóch pokoi łazienka i aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, czajnik elektryczny, naczynia itp.). Możliwość zamówienia wyżywienia u leśniczego obsługującego pokoje lub w gospodarstwie agroturystycznym w Piertaniach. Leśniczy obsługujący pokoje jest przewodnikiem turystycznym.
Atrakcje najbliższej okolicy: lasy, jezioro Pierty, szlaki piesze i rowerowe.
Dojazd: Trasa Suwałki – Sejny, mijamy po drodze wieś Stary Folwark i skręcamy w pierwszą drogę w lewo za Starym Folwarkiem (przy miejscu pamięci narodowej). Stąd do leśniczówki mamy 5km. Najpierw jedziemy drogą asfaltową do końca a potem żwirową. Przy drodze tabliczka kierunkowa do leśniczówki.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Krzywe

pokoje gościnne w siedzibie w Dyrekcji Parku, Krzywe 82

Pokoje gościnne znajdują się w budynku siedziby Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym 82. Turystom udostępniono 3 pokoje dwuosobowe z łazienkami (jeden z nich jest z aneksem kuchennym, dwa pokoje posiadają również telewizor), dwa pokoje 1-osobowe ze wspólną łazienką na korytarzu oraz 1 apartament 4 osobowy składający się z trzech pokoi (pokój z łóżkiem małżeńskim, pokój z amerykanką dwuosobową, pokój jadalny z telewizorem), kuchni i łazienki.
Razem jest 12 miejsc noclegowych. Jest to obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: wystawa przyrodnicza (w tym samym budynku), wystawa etnograficzna „Ocalić od zapomnienia” (100m), ścieżka przyrodnicza „Las” (50m), ścieżka przyrodnicza „Suchary” (500m), szlaki piesze, rowerowy, konny, jezioro Czarne (plaża, kąpielisko) (500m), biesiady z potrawami regionalnymi w miejscu piknikowym „Dziupla” (150m, ogniska).
Na miejscu możliwość: nabycia kart wstępu do parku, licencji wędkarskich na połów ryb w wodach WPN, materiałów informacyjnych, obejrzenia filmów przyrodniczych i ukazujących stare zanikające zawody oraz wypożyczenia rowerów.
Dojazd: trasa Suwałki-Sejny, po przejechaniu 4 km od Suwałk - miejscowość Krzywe, po lewej stronie drogi tuż przed lasem duży szary budynek. Możliwy dojazd komunikacją miejską MPK - nr linii 2, lub komunikacją PKS - kierunek Suwałki-Sejny (należy wysiąść na drugim przystanku w Krzywym)
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł, apartament jest wynajmowany jako całość w cenie 140 zł za dobę.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki,
tel. (+87) 5632562, fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Leszczewek
Leszczewek 40

Idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody. Leśniczówka położona jest przy ścianie lasu. Już z okien pokoju można obserwować leśne zwierzęta m.in. dziki, sarny.
Turystom udostępniono na piętrze: 5 miejsc noclegowych w 2 pokojach, ładnie wyposażonych : dwu- i trzyosobowym, łazienkę, wc, duży aneks kuchenny (stół, krzesła, lodówka, kuchnia gazowa, naczynia itp.). Odległość od restauracji 3km. Obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry, -dolina Czarnej Hańczy, -klasztor pokamedulski w Wigrach, -ścieżki przyrodnicze: „Las” i „Suchary”, -szlaki piesze i rowerowe, konny.
Dojazd: trasa Suwałki – Sejny, po przejechaniu około 8km od Suwałk, przy wyjeździe z lasu, mijamy parking po lewej stronie, tuż za lasem skręt w prawo w drogę gruntową i dalej wzdłuż ściany lasu około 100m., dalej skręt w prawo i po około 1km znów w prawo; dalej z górki około 100m, do leśniczówki
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Lipnik

Dobre miejsce na wypoczynek rodzinny, znakomita baza wypadowa dla piechurów, rowerzystów, koniarzy. Turystom udostępniono oddzielny budynek mieszkalny obok leśniczówki. Jest to obiekt 5 osobowy składający się z: pokoju dwuosobowego na parterze (łóżko dwuosobowe) i trzyosobowego na pierwszym piętrze (trzy pojedyncze łóżka), pokoju kominkowego, garderoby, łazienki. W budynku nie ma aneksu kuchennego, jest lodówka, czajnik elektryczny oraz naczynia. Istnieje możliwość 2 dostawek (dwa fotele rozkładane). Obok w budynku miejsce popasu dla 6 koni. Obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: doliny rzek Wiatrołuży i Maniówki, wieże widokowa w Nowej Wsi i Wiatrołuży, szlaki piesze, rowerowe, konny.
Dojazd: trasa Suwałki - Nowa Wieś - Kaletnik, w Lipniaku zjeżdżamy z górki do wsi, tam mijamy przystanek autobusowy, najbliższa droga gruntowa prowadzi w prawo do leśniczówki; są to ostatnie zabudowania we wsi przed lasem.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Maćkowa Ruda
Maćkowa Ruda 57

Dobra baza wypadowa na wycieczki terenowe po Wigierskim Parku Narodowym oraz na wypoczynek rodzinny. Turystom udostępniono 6 miejsc noclegowych w 2 pokojach: dwu i czteroosobowym, pokój kominkowy, wspólną łazienkę, WC, aneks kuchenny. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia kajaków. Obsługujący pokoje gospodarz jest przewodnikiem turystycznym. Możliwość wyżywienia w gospodarstwie agroturystycznym lub w barze we wsi. Jest to obiekt całoroczny.
Atrakcje najbliższej okolicy: -szlak kajakowy Czarną Hańczą, szlak konny, pieszy i rowerowy, -możliwość wędkowania, -sąsiedztwo lasów Puszczy Augustowskiej, ścieżki przyrodnicze: „Płazy” i „Puszcza”.
Dojazd: trasa Suwałki – Sejny, po drodze skręt w Ryżówce w prawo w asfaltową drogę, kierujemy się do Maćkowej Rudy, przejeżdżamy przez las, za lasem drugie zabudowania po prawej stronie drogi.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Mikołajewo
Mikołajewo 34

Ładnie położona (nad jeziorem Wigry, w sąsiedztwie lasu) leśniczówka. Idealne miejsce na wypoczynek rodzinny. W leśniczówce udostępniono na piętrze 5 miejsc noclegowych w 3 pokojach: jednoosobowym z prysznicem w pokoju i 2 dwuosobowych. W korytarzu znajduje się wspólna łazienka (prysznic, wc) oraz aneks kuchenny (lodówka, kuchenka elektryczna, czajnik elektryczny, naczynia itp.).
Atrakcje najbliższej okolicy: -jezioro Wigry (20m), -ścieżka przyrodnicza „Płazy” w Rosochatym Rogu, -klasztor pokamedulski w Wigrach, Piaski - malownicza zatoka jeziora Wigry, z piaszczystym łagodnie opadającym dnem, wystawa rybactwa w Czerwonym Folwarku, szlaki piesze i rowerowe.
Cena: 1 doba - 40zł osobonoc, powyżej 1 doby - 35zł.
Kontakt: WPN Zespół ds. Udostępniania Parku, Krzywe 82, 16-400 Suwałki, ttel. (+87) 5632562,
fax. (+87) 5632541, e-mail: turystyka@wigry.org.pl


Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!