Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Ogólnopolskie Dyktando dla Osadzonych Czerwony Bór 2018 rozstrzygnięte

JBa
Wybrali mistrza ortografii wśród osadzonych
Wybrali mistrza ortografii wśród osadzonych kpt. Dariusz Śmiechowski
Słowniki i pamiątkowe dyplomy wręczono osadzonym z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, laureatom V Ogólnopolskiego Dyktanda dla Osadzonych Czerwony Bór 2018. W uroczystości wziął udział autor konkursowego tekstu, historyk Paweł Brodnicki.

W V Ogólnopolskim Dyktandzie dla Osadzonych Czerwony Bór 2018 wzięło udział 185 osadzonych z 37 placówek penitencjarnych z całej Polski. W piątek, 9 listopada br. ogłoszono wyniki ortograficznych zmagań. Najlepiej z dyktandem poradził sobie osadzony z Aresztu Śledczego w Lublinie. Następne miejsca zajęli kolejno osadzeni z Zakładu Karnego w Sztumie, Zakładu Karnego w Oleśnicy i Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Zobacz też Zambrowskie obchody 100-lecia Niepodległości. Program wydarzeń

Spośród piszących dyktando w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze zwycięzca zajął w klasyfikacji ogólnopolskiej 11 miejsce. W uroczystym podsumowaniu dyktanda udział wziął autor tekstu, z którym przyszło się mierzyć uczestnikom- Paweł Brodnicki. Twórca tekstu- historyk z wykształcenia- starał się, a by treść dyktanda nawiązywała do jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę. Mając świadomość zawiłości ortografii unikał ewidentnych pułapek językowych stawiając na różnorodność tekstu. Jak podkreślali sami uczestnicy konkursu najwięcej wątpliwości budziła interpunkcja i pisanie nazw własnych.

Zobacz też Pracownicy z Zakładu Karnego w Grądach Woniecko oddali krew. Zobacz zdjęcia

A jak trudny był to tekst? Każdy może przekonać się sam. Poniżej tekst dyktanda.

„Atrakcje dla obieżyświatów i hobbystów historii
Moja podróż wzdłuż Wisły trwała dwa i pół tygodnia. Zainspirowało mnie do niej przysłowie: „Nie ten dużo umie, kto długo żyje, ale ten, kto wiele podróżuje”. Odwiedziłem trzy miasta nierozerwalnie związane z historią polskich walk obronnych i narodowowyzwoleńczych.
Rozpocząłem od Krakowa. To miasto z niedającą się policzyć, nadzwyczaj ogromną liczbą zabytków. Na krakowskim rynku odczytano akt insurekcji, którą pokierował Tadeusz Kościuszko. Tutaj u schyłku wojny światowej zakładano polskie urzędy w zaborze austriackim.
Kontynuując podróż rzeką, dotarłem do Warszawy leżącej na Nizinie Środkowomazowieckiej. Mieszkańcy tego ponadprzeciętnego miasta przeżyli wydarzenia nie do uwierzenia. Co roku historycy z rozrzewnieniem wspominają listopad 1918 roku. Wtedy koleją żelazną z Magdeburga do stolicy przybył Józef Piłsudski. Z pozoru błahe wydarzenie przeszło do historii niepodległej Polski.
Podążając na północ, dotarłem do Gdańska leżącego u ujścia Wisły, która wpada do Morza Bałtyckiego. Gdańsk to przede wszystkim miasto portowe, skąd można wypłynąć na niekończące się przestworza mórz i oceanów. Najsławniejszym wydarzeniem w historii miasta jest bohaterska obrona Westerplatte.
Podróżując, poznałem odpowiedzi na wiele pytań. A Ty? Czy wiesz, od kiedy obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej? Dlaczego naszymi barwami narodowymi jest kolor biało-czerwony? Jak brzmi Mazurek Dąbrowskiego?

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zambrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto