Przygotowanie CV wymaga profesjonalnego podejścia i zebrania danych do jego napisania Przygotowanie CV wymaga profesjonalnego podejścia i zebrania danych do jego napisania

Przygotowanie CV wymaga profesjonalnego podejścia i zebrania danych do jego napisania (© 123RF)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rekruter poświęca średnio 10 sekund na przejrzenie CV jednego kandydata do pracy. Pamiętaj, dobre CV może zagwarantować ci przewagę już na starcie.

"English - swimming , Italian - liquid, niemiecki - mozolnie, ale do przodu" - tak kandydaci czasem określają w CV swoje umiejętności językowe. Takie wyrażenia czy błędy w CV odstraszą nawet najbardziej cierpliwego rekrutera, ostrzega międzynarodowa firma rekrutacyjna HAYS Poland. Większość pomyłek wynika z nieuwagi, czy z niewiedzy, część z braku doświadczenia, jednak przy odpowiednim wsparciu i praktyce łatwo ich uniknąć, by zwiększyć swoje szanse na starcie.

Rekruter poświęca średnio około 10 sekund na przejrzenie jednego CV z nadesłanych przez kandydatów do pracy, dlatego tak istotne jest pierwsze wrażenie. Należy zrobić wszystko, aby było ono pozytywne, gdyż drugiej szansy możemy nie dostać.

- Błędy w CV już na starcie skreślają specjalistę i menedżera ubiegającego się o pracę. Warto o tym pamiętać, szczególnie iż prognozowane spowolnienie gospodarcze na pewno w większym lub mniejszym stopniu odbije się na naszym rynku pracy i konkurencji wśród ekspertów - wyjaśnia Anna Wygaś z HAYS Poland. - Wbrew pozorom największa ilość błędów czy CV przesłanych na nieadekwatne stanowiska, pojawia się w czasach kryzysu. I choć niektóre błędy mogą budzić uśmiech, bardzo często to właśnie z ich powodu kandydat może nie zostać zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

Czytaj także: Czy lubisz świąteczną wigilię w swojej firmie?

Jakie błędy najczęściej popełniają przyszli pracownicy? Wśród często występujących w CV można wymienić: mało czytelny układ życiorysu, nieprofesjonalne zdjęcie lub jego brak, zbyt długie CV, niepoprawny styl, za mało lub za dużo informacji w CV, nieaktualny numer kontaktowy. I - oczywiście - najpopularniejsze: literówki, błędy gramatyczne i ortograficzne oraz kłamstwa bądź nieścisłości dotyczące umiejętności, wykształcenia czy doświadczenia, które są jednocześnie jednymi z najgorszych popełnianych przez kandydatów.

Komunikacja z zagranicznymi oddziałami firmy, z jej zarządem lub ze strategicznymi klientami, szkolenia prowadzone za granicą lub przez międzynarodowego eksperta, praca nad wspólnymi projektami z osobami z zagranicy sprawiły, iż język obcy, najczęściej angielski, staje się niezbędny.

Kandydaci, których poziom znajomości języka obcego nie jest wystarczający, robią co mogą, aby atrakcyjnie opisać swoje braki. Zdarzają się w CV takie wpisy jak: język angielski - podstawowy, z tendencją do biegłości lub pobyt w Irlandii zrobił swoje!

- Bezpłatne tłumacze online pewnie przydadzą się przy tworzeniu angielskiej czy innej wersji językowej naszego życiorysu, jednak nie należy zapominać o dokładnej jego weryfikacji. W nadesłanych przez niektórych kandydatów CV znaleźć można takie "kreatywne" tłumaczenia jak: English - swimming albo liquid (w wolnym tłumaczeniu język angielski - płynnie), Little Hairs-Basic (co zapewne miało znaczyć: język włoski - podstawowy) czy company from about about (spółka z o.o.)" - wymienia Anna Wygaś.

Pracodawcy nie oczekują też, że przetłumaczymy adresy korespondencyjne, nazwy miast czy formułkę dotyczącą zapisu o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - zostawmy je w języku polskim.

Profesjonalnie przygotowany list motywacyjny to kolejny klucz do odniesienia rekrutacyjnego sukcesu.

Nawet interesujący życiorys, ale z dołączoną informacją w stylu: "Witam! Jestem zainteresowany pracą jako przedstawiciel handlowy. Spełniam wszystkie warunki, ale oficjalnie nie posiadam doświadczenia, ale jeździłem dużo ze znajomym, który jest przedstawicielem i ponoć się do tego nadaje" zostanie odłożony na bok.

Najważniejsze po przygotowaniu CV jest jego uważne sprawdzenie. Warto prześledzić dokładnie pisownię i przeczytać życiorys oraz poprosić znajomego lub kogoś z rodziny, aby go również sprawdził. Błędy nie zawsze są oczywiste dla osoby, która je popełnia. Forma CV powinna być przejrzysta i zrozumiała, a fakty zaprezentowane w sposób jasny i zwięzły.

Zobacz najnowsze informacje na stronie "Głosu Wielkopolskiego"

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter


Porady

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

tamka (gość)

gwarantuje, zgadzam się, niejednokrotnie miałam taką sytuacje że przez moje CV i to jak potem kontynuowałam rozmowę w nawiązaniu do niego to miałam większe szanse potem. Tworzę w kreatorze SzybkieCV, bo tam mam fajne szablony dobrze rozmieszczone i fajne przejrzyste.

Olimpia (gość)

Według mnie posiedzenie to 30 minut dłużej przy tworzeni cv, nie jest jakąś wielką stratą czasu a według mnie CV musi wyglądać choć trochę dobrze ;). Jak komuś się nie chce tworzyć już tak bardzo, niech skorzysta z kreatora np. SzybkieCV gdzie krok po kroku mamy pokazane co pisać, wręcz cv tworzy się samo. Ja jeszcze kupiłem wersję premium bo tam są lepsze szablony, a to nie wygasa więc nie zginie ;)

8344 (gość) (dyrektor PUP)

a Ci co ich nie maj nawet do sklepu si nie dostaną... żenada!!! tu od lat nic nie powstało poza Olimpią. KWB przekazuje pracowników spółkom, oni próbują wkręcać swoje dzieci, a władze szanowne budują kolejną galerię i sprzedają dworzec zamiast ułatwić połączenia z innymi miejscowościami i przyciągnąć uczciwe inwestycje (nie takich jak pożal się Boże producentów sprzętu elekro z Przemysłowej). Ludzie jak nic się tu nie zadzieje to to miasto upadnie albo będzie żyło z domów spokojnej starości, bo nikt kto chce normalnie żyć i pracować i ma trochę energii tu nie zostanie. Po energii zostanie sam witacz ;-)